Jak czyścić słuchawki?

Opublikowane przez sluchawka w dniu

Od dłuższego czasu zastanawiałem się jak wyczyścić moje słuchawki. Kilka modeli które posiadam już zaczyna się prosić o lekkie odświeżenie. W końcu każdy chce mieć czyste I zadbane słuchawki. Kwestia estetyki jest tu dość ważna, przecież nosimy je na głowie i przydałoby się aby wyglądały one dobrze. Jeszcze bardziej ważna kwestią jest ich utrzymanie w dobrej kondycji. Brud może je uszkodzić, a na pewno wpłynąć na ich jakość brzmienia. Małe drobiny brudu mogą wpaść do membrany i zniekształcać muzykę. 

Czy tego chcemy czy nie nasze ciało się “sypie”. Martwy naskórek, pojedyncze włosy to wszystko z nas wypada. Tak samo wydzieliny naszego ciała takie jak pot czy woskowina uszna, zostają na naszych słuchawkach. Cała ta kumulacja naszych odpadów składa się na brud na naszym sprzęcie odtwarzającym muzykę. Łatwo wywnioskować, że nie dbanie o usuwanie brudów jest niehigieniczne. To wszystko świetna pożywka dla bakterii. 

Tylko regularne czyszczenie pomoże nam się pozbyć tego problemu.

Niektórym może to nie przeszkadzać ale z całą pewnością skoro czytasz ten artykuł to należysz do osób, które zwracają na to uwagę. Jeśli dbasz o swoje słuchawki to masz większą przyjemność z ich posiadania, a nawet sporo nerwów zaoszczędzonych. Włos który się dostanie do środka potrafi narobić bałaganu w odsłuchu. Dźwięk będzie charczeć, a my się denerwować że nasz ulubiony sprzęt się popsuł. Wystarczy więc od czasu do czasu zrobić z nimi mały porządek i zwyczajnie przeczyścić słuchawki. Nie ma z tym wiele roboty, a przyjemności potem jest sporo. Skoro potrafimy wysprzątać całe mieszkanie i dokładnie zadbać o czystość auta(a przynajmniej wierzę, większość tak robi) to czyszczenie słuchawek nie będzie problemem.

Tak więc do roboty, uczyńmy nasze słuchawki czystymi!

Jak wyczyścić słuchawki douszne?

Czyszczenie słuchawek dousznych jest najmniej problematyczne. Jeśli chcesz wyczyścić słuchawki douszne bez gumek. Opisując to w skrócie, najłatwiej jest o nie dbać i zajmie to nam najmniej czasu.

Aby zająć się tym procesem, będzie nam potrzebne kilka elementów:

  • szczoteczka do zębów z miękkim włosiem
  • wacik kosmetyczny
  • alkohol izopropylowy(kupisz go za kilka złotych)

Do czyszczenia przystępujemy najpierw za pomocą szczoteczki. Delikatnie szorujemy, tak jakbyśmy chcieli zmieść brud. Całą powierzchnię słuchawek, czyścimy w ten sposób, uważając aby brudu nie wcisnąć do środka.

Później lekko nasączamy wacik kosmetyczny alkoholem izopropylowym. Oczywiście wacik ma być wilgotny, a nie mokry. Nie może nic z niego kapać. Nie chcemy aby płyn dostał się do wnętrza słuchawek.

Tak przygotowanym wacikiem wycieramy całą obudowę słuchawek oraz kabel. Na końcu przecieramy je sucha szmatka lub wacikiem i pozostawiamy aby wszystko wyschło. Najlepiej dla pewności na kilka godzin.

Teraz słuchawki są czyste i zdezynfekowane.

Podsumowanie.

Jak wyczyścić słuchawki douszne:

  • czyścimy obudowę szczoteczką do zębów
  • przecieramy słuchawki wacikiem nasączonym alkoholem izopropylowym
  • wycieramy do sucha

Jak czyścić słuchawki dokanałowe?

Tutaj proces jest bardzo podobny do tego z modelami dousznym. Jedyna różnica polega na tym, że w słuchawkach dokanałowych mamy silikonowe gumki, które wkładamy do kanału słuchowego. Te elementy będziemy czyścić osobno.

Ten rodzaj słuchawek często jest traktowany bardzo ostro, często są to słuchawki sportowe, używane do biegania czy do jazdy na rowerze. Brud lubi się w nich zbierać.

Jak czyścić słuchawki z miodu?

Jeśli się zastanawiasz jak wyczyścić słuchawki z woskowiny usznej to wykonaj poniższe czynności.

Ściągamy silikonowe nakładki, przeważnie bardzo łatwo schodzą. Odkładamy je na bok i zajmujemy się samymi słuchawkami. Tutaj możemy powtórzyć proces zastosowany do modeli dousznych.

Czyli możemy użyć szczoteczki do przetarcia całej powierzchni, a później nasączyć lekko wacik alkoholem izopropylowym i je przetrzeć(uważając aby nic nam nie dostało się do środka słuchawek).

Kolejną czynnością jest umycie silikonowych nakładek. Do tego potrzebne będzie nam mydło oraz miska z ciepłą wodą. 

Silikonowe nakładki wkładamy do wody z mydłem na kilkanaście minut aby wszelki brud się rozpuścił. Po tym czasie wyciągamy je i przecieramy wacikiem dokładnie wszystkie miejsca, możemy też użyć patyczka do uszu aby wszystkie zakamarki lepiej wyczyścić.

Po wszystkim wycieramy wszystko do sucha i zostawiamy na kilka godzin aby mieć pewność, że wszystko nam ładnie wyschło.

Podsumowując. 

Jak wyczyścić słuchawki dokanałowe:

  • ściągamy nakładki silikonowe
  • szczoteczką przecieramy całą obudowę słuchawek
  • przecieramy wacikiem nasączonym alkoholem izopropylowym
  • nakładki silikonowe moczymy w wodzie z mydłem
  • wacikiem usuwamy cały brud z nakładek
  • wycieramy wszystko do sucha

Jak czyścić słuchawki nauszne?

W przypadku modeli nausznych jak i wokółusznych sprawa się trochę komplikuje. Są to jak wiadomo większe słuchawki i powierzchnie do czyszczenia mamy większą. Posiadają one nausznice, które najlepiej jest ściągnąć i wyczyścić osobno. Najczęściej wykonane są one z materiałów skóropodobnych, skóry czy materiałowe takie jak welur. Te materiały są bardziej delikatne i trzeba ostrożnie je czyścić jak i wiedzieć czym to robić.

Czyszczenie słuchawek z skórzanymi/skóropodobnymi

Przystępujemy do czyszczenia naszych słuchawek. Całą obudowę czyli wszystkie plastiki wraz z pałąkiem możemy przeczyścić lekko wilgotną ścierką z mikrofibry. Możemy użyć do tego także płynu do szyb. Oczywiście nie psikamy płynem na słuchawki tylko na ściereczkę. Przecieramy omijając miejsca obite skórą czy innymi podobnymi materiałami.

Do samych nausznic jaki i do innych elementów skórzanych(np. obicia pałąka.) bardzo dobrym pomysłem są specjalnie dedykowane chusteczki nasączane do materiałów skórzanych. Można je kupić w większości sklepów za dosłownie kilka złotych. Przecieramy nausznice dokładnie i wycieramy sucha scierką. Nausznice delikatnie nakładamy z powrotem na słuchawki.

Teraz nasz sprzęt na pewno nabierze ładnych świeżych kolorów.

Podsumowanie.

Jak wyczyścić słuchawki nauszne skórzane:

  • ściągamy nausznice
  • obudowę wraz z pałąkiem czyścimy szmatka z płynem do szyb i przecieramy
  • nausznice czyścimy chusteczkami do materiałów skórzanych

Jak czyścić słuchawki z materiałowymi nausznicami?

Teraz nadszedł czas na słuchawki z materiałowymi nausznicami( jak np. welur). Tutaj już na pierwszy rzut oka widać, że nie będzie tak prosto. Zwykłe przecieranie ich nie wiele da. Do tego rodzaju materiałów, lubi się przyczepiać kurz oraz łatwiej je mocno ubrudzić. Ten brud nie chce łatwo schodzić jeśli je mocno zaniedbamy. Ale na wyczyszczenie tego jest prosty zabieg.

Do porządnego wyczyszczenia nausznic nie polecam czyszczenia ich szmatkami, ponieważ możemy przetrzeć materiał. Pamiętajmy, że one cały czas pracują na głowie i nie ma sensu dokładać im dodatkowego szorowania w czasie ich mycia. To mogłoby skrócić ich żywotność. Takie zabiegi szmatką możemy stosować w lekkim ich przecieraniu raz w tygodniu aby nie doprowadzić ich do mocnego zabrudzenia. 

Najlepszym znanym mi sposobem jest ich wypranie. Polecam ręczne pranie, do pralki nie ryzykowałbym ich wrzucać. 

Wystarczy do miski wlać ciepłej wody i dodać trochę płynu do płukania. Pomoczyć je chwilę i delikatnie wyprać w rękach. Bez żadnego szorowania ich o siebie, raczej delikatne ściskanie i masowanie dłonią. Po skończonym praniu delikatnie wycisnąć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Później założyć je na słuchawki i cieszyć się ich czystością oraz przyjemnym zapachem.

Podsumowanie.

Jak wyczyścić słuchawki z nausznicami z weluru:

  • nausznice ściągnąć z słuchawek
  • nalać ciepłej wody do miski oraz dolać płyn do płukania
  • delikatnie wyprać je ręcznie
  • pozostawić do dokładnego wysuszenia

Podsumowanie

Jeśli przeczytałeś artykuł to już wiesz jak wyczyścić swoje słuchawki i wiesz, że nie jest to skomplikowana sprawa. Bardzo łatwo zadbać o nasz sprzęt jeśli poświęcimy im dosłownie z 20 minut pracy.

Polecam wszystkim robić takie zabiegi przynajmniej raz w roku. Porządnie się nimi zająć i przywrócić im blask i świeżość. 

Aby nie doprowadzić słuchawek do mocnego zabrudzenia oraz aby nam dłużej służyły, najlepiej raz w tygodniu je lekko przetrzeć wilgotną szmatka. Kurz i drobiny najlepiej zmieść miękkim pędzlem, świetnie usuwa taki brud. To dosłownie dwie minuty pracy a słuchawki będziemy mieli zawsze czyste.

Kategorie: Poradnik