Jak naprawić słuchawki?

Opublikowane przez sluchawka w dniu

Czy jest jakiś sposób na naprawienie zepsutych słuchawek? Przetarty lub uszkodzony kabel od słuchawek? Tak da się to zrobić. To nie jest problem! Zastanawiasz się jak łatwo możesz naprawić zepsute słuchawki? Przedstawiam w tym artykule rozwiązanie. Opisze jakie są możliwości naprawy. Przedstawię także informacje o wymianie całego kabla czyli recablingu.

Robiąc porządki w domu i układając w końcu rzeczy na swoje miejsce abym mógł je następnym razem szybko znaleźć, znalazłem właśnie moje stare nieużywane od dawna słuchawki. Było tam więcej słuchawek o których lekko zapomniałem. Ale ta jedna para była nieużywana tylko z jednego powodu  Nieużywana bo zepsuta. Pytanie było proste, a rozwiązanie nie wydawało się być skomplikowane. Jak je naprawić? Leżały w szufladzie już od dłuższego czasu ale nie wyrzuciłem ich z prostego powodu, wiedziałem że można je łatwo przywrócić do życia. I właśnie nadszedł czas na zajęcie się tym, na naprawianie zepsutych słuchawek.

Zdiagnozowanie problemu nie było ciężkie. Oczywiście skutek słychać było od razu. Właściwie to nie było słychać nic. Zwyczajnie nie grały. Problemem już na pierwszy rzut oka był widzialny, przetarty kabel tuż przy wtyczce minijack. Nie stało się to od razu. To był proces który obserwowałem od pewnego czasu i wiedziałem, że prędzej czy później w końcu się przetrze i przestanie łączyć. W trakcie przecierania kabla czasem obie słuchawki przerywają albo jedna nie działa. Gdy poruszamy kablem, zaczynają znowu działać. Wtedy wiemy już co się w słuchawkach zepsuło. Najlepsze jest w tym, że można to samemu naprawić.

Naprawić słuchawki samemu czy oddać do serwisu?

Są dwie opcje naprawy, zrobić to samodzielnie lub zlecić to komuś kto się na tym zna.

Jeśli chcemy oddać je do naprawy profesjonaliści w to najłatwiej będzie wyszukać taką osobę w internecie. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszemy „serwis słuchawek” lub „recablingu słuchawek” i dodamy miasto w którym chcemy to zrobić i na pewno wyskoczą nam takie oferty usług.

Jeśli chcemy to zrobić samemu to będzie na do tego potrzebna lutownica. Nie ma wielkiej filozofia w lutowaniu, więc większość osób powinna sobie z tym poradzić. A już na pewno znajdziemy taką osobę wśród naszych znajomych.

Tak więc potrzebna nam lutownica, cyna, kalafonia, nożyk, zapalniczka, koszulka termokurczliwa(!,?) oraz nowy minijack. Wszystko to bez problemu kupimy w sklepach elektronicznych.

Jak wymienić mini jack w słuchawkach?

Weźmy się do pracy i naprawmy zepsute słuchawki. W tym przypadku zakładamy, że przetarł się kabel przy wtyczce Jack. Bardzo łatwo to naprawimy. Chyba każdy z nas miał takie słuchawki w których to się stało. Niestety jest to bardzo częstą przypadłość. 

Naprawa!

Ale zacznijmy go rozwiązywać. Zaczynamy od odcięcia kabla na przetarciu. Z końcówki ściągamy trochę izolacji, tak aby pokazały się nam kabelki które są w środku. Powinny się nam pokazać trzy kable: czerwony, zielony i pomarańczowy. Jeśli to słuchawki z mikrofonem to pojawi się nam dodatkowy kabelek niebieski. To też jeden z częstych problemów zepsutych słuchawek, niedziałający mikrofon. Od razu wykręcamy osłonę z Jacka i nakładamy ją na kabel aby później gdy wszystko zrobimy wkręcić ją na wtyczkę.

Kable lutujemy do wtyczki Jack tak jak w poniższym filmiku. Na środku jest masa, a po bokach kabelek od lewej i prawej słuchawki. Filozofii wielkiej nie ma, nie jest to skomplikowane, a gdy zobaczymy to na filmiku wszystko staje się jasne.

Jak naprawić przerwany kabel w słuchawkach?

Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie do poprzedniej naprawy z wymianą Jack’a. Z tą różnicą, że w tym przypadku łączymy na nowo ze sobą kable. Jeśli w jakiś sposób przetniemy kabel na środku, to po obu stronach przecięcia ściągamy izolację, zapalniczka opalamy kolejną izolację lub lakier na kabelkach. Zakładamy koszulkę termokurczliwą na jedną stronę. Za pomocą kalafoni, cynku i lutownicy, lutujemy razem kabelki. Owijamy jeden kabel taśma izolacyjną i zakładamy na to wszystko koszulkę termokurczliwa, opalając ja lekko zapalniczką. Teraz wszystko powinno działać i wyglądać estetycznie.

Wymiana kabla czyli rekabling

Kolejnym sposobem przeciętego czy przetartego kabla jest wymiana jego całości na nowy. Dla osób które jeszcze tego nie wiedzą jest specjalna usługa, która nazywa się recabling. Bardzo łatwo wyszukać serwisy, które specjalizują się w takich usługach. Najprościej jest wyszukać takie miejsca w internecie wpisując “recabling” + nazwa miasta w którym mieszkamy lub pobliskiej większej miejscowości, jeśli mieszkamy na wsi. 

Będzie to np. “recabling warszawa” lub “recabling kraków”.

Takie wymiany jednak kosztują do około 100zł, więc do tanich słuchawek nie opłaca się taka wymiana. Jeśli mamy jednak trochę droższe słuchawki to jak najbardziej warto je tak naprawić. 

Za tą cenę dostajemy kable wysokiej jakości oraz często kabel pokryty oplotem nylonowym co wygląda całkiem fajnie, moim zdaniem lepiej niż standardowy czarny kabel jak w większości słuchawek.

Podsumowanie

Jeśli masz problem z słuchawkami, że czasem przerywają lub widzisz, że kabel się przeciera i jego czas dobiega końca to już wiesz, że nie jest to koniec Twoich słuchawek. Można to naprawić. Opisałem powyżej praktyczne sposoby naprawy kabli w słuchawkach. 

Za pomocą lutownicy możemy zrobić to samemu lub zlecić komuś. Wymienić wtyczkę Jack lub wymienić cały kabel czyli wykonać recabling. 

Na wielu forach możemy znaleźć też ciekawe dyskusje o naprawie zepsutych słuchawek. Warto sobie przeglądnąć fora, jeśli mamy jakiś inny mniej popularny problem ze słuchawkami .

Kategorie: Poradnik