Poradnik: Jaki rodzaj słuchawek wybrać?

Opublikowane przez sluchawka w dniu

Jak naprawić słuchawki

Jakie są rodzaje słuchawek?

Szukając dla siebie słuchawek  stajemy przed pewnym problemem, jest nim wybór. Zadajemy sobie pytanie, jakie słuchawki powinienem kupić? Które słuchawki wybrać, jaką marke, jaki model? Zagłębiając się w temat, zauważamy, że są ich różne rodzaje, że się dzielą ze względu na konstrukcję, na sposób w jaki je nosimy, na sposób w jaki się łączą z urządzeniem grającym. Może wydawać się to przytłaczające, mnogość wyboru nie zawsze jest zaletą, ale artykuł pomoże Ci zorientować się i zagłębić w temacie.

Trzeba się trochę rozeznać aby wybrać dobrze to co będzie nam będzie pasować.

Pierwszym kryterium wyboru powinno być ustalenie do czego słuchawki mają nam służyć.

Czy jesteś zainteresowany kupnem słuchawek do słuchania muzyki, grania w gry czy do nauki lub pracy. Nie jest to prosty wybór, to wszystko ma znaczenie. Wszystkie te cechy mają odzwierciedlenie właśnie w rodzaju słuchawek.

Najbardziej widocznym podziałem słuchawek jest podział ze względu na sposób ich noszenie, budowę. Od największych do najmniejszych, będą to: wokółuszne, nauszne, douszne i dokanałowe. Omówimy także czym są słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte. Wokółuszne i nauszne są to duże słuchawki z pałąkiem łączącym oba nauszniki, który stanowi też punkt oparcia na głowie.

Rodzaj douszny i dokanałowy to małe “pchełki” wkładane do ucha lub kanału słuchowego. Są bardzo popularne ze względu na ich rozmiar, można je schować nawet do kieszeni i dużo miejsca nam tam nie zajmą.

Słuchawki wokółuszne

Słuchawki wokóluszne Sony WH-CH700N

Są to duże słuchawki które “zamykają” nam całe ucho w słuchawce. Jest ono w środku nausznika i odcina je od świata zewnętrznego. Ich głównym atutem jest właśnie odizolowanie się od odgłosów z zewnątrz i maksymalne skupienie się na muzyce z głośników.Już sama ich budowa pozwala wytłumić sporą część hałasów i stworzyć warunki do spokojnego skoncentrowania się na dźwiękach płynących z słuchawek. Sprzyja to wysokiej jakości odtwarzanej muzyki. Są to najlepsze słuchawki dla tzw. funkcji Noise Cancelling, czyli redukcji hałasu. Połączenie tej funkcji z tym rodzajem słuchawek potrafi dać świetne efekty.

Słuchawki których nie słychać na zewnątrz

Są to bardzo osobiste doznania słuchowe. Nie tylko dlatego, że redukujemy hałasy z zewnątrz, ale i dlatego że w drugą stronę czyli na zewnątrz, muzyka nie wydostaje się z nich. Osoby stojące obok nie słyszą tego co my, ponieważ są to słuchawki których nie słychać na zewnątrz. Możemy słuchać w pełni skoncentrowani swojej ulubionej muzyki i nie przeszkadza innym. Trzeba przyznać, że ma to swoje zalety.

Słuchawki wokółuszne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Uszy nie są w żaden sposób uciskane, przez co się nie męczą. Stykają się z głową wokół uszu oraz na czubku głowy z pałąkiem który łączy oba nauszniki. Takie rozwiązanie pozwala na noszenie ich przez kilka godzin bez dyskomfortu w postaci bolących od ucisku uszu. Jedyną wadą tej konstrukcji jest to że przy wysiłku lub w upalne dni można poczuć “grzanie” w okolicach uszu, ponieważ brak tam cyrkulacji powietrza.

Ogólnie doznania są bardzo przyjemne i pozwalają się skupić na najważniejszym ich celu czyli muzyce.

Słuchawki nauszne

Nauszny model słuchawek nausznych MAJOR II BLUETOOTH
Słuchawki nauszne MAJOR II BLUETOOTH

Jak łatwo się domyśleć, słuchawki te zakładane są na uszy i to jest ich główny punkt oparcia. Jeśli się zastanawiasz jak prawidłowo zakładać słuchawki nauszne to wielkiego problemu z tym nie będzie. Wystarczy je nałożyć tak aby spoczywały całkowicie na uchu i zakrywały jak największą jego część.

Z wyglądu przypominają trochę poprzedni rodzaj wokółuszny z tym tylko, że są mniejsze i nieco lżejsze. Jak widać same nazwy są bardzo intuicyjne.

Taki rodzaj konstrukcji ma swoje zalety jak i minusy. Dźwięki z zewnątrz docierają do nas jaki i wychodzą na zewnątrz. Oczywiście tylko w pewnym stopniu ale ogólnie jesteśmy świadomi co się dzieje wokół nas. Także ludzie stojący obok mogą usłyszeć czego aktualnie słuchamy.

Przy wyborze takich słuchawek trzeba zwrócić szczególną uwagę na to czy nie uciskają nas za mocno. Przy dłuższym słuchaniu raczej zaczniemy odczuwać ucisk na uszach. Zaletą jest to że powietrze swobodniej przepływa i uszy się nam tak nie “rozgrzeją” jak w poprzednim rodzaju słuchawek.

Oferują one całkiem przyzwoity dźwięk ale niestety nie aż tak dobry jak w wokółusznych modelach. Jest to oczywiście bardzo subiektywna ocena, gdyż każdemu pasuje coś innego. Nie dziwnym też jest to, że wszystko zależy też od konkretnego modelu jaki kupimy, im lepszy produkt kupimy tym lepszą jakość dźwięku dostaniemy oraz lepszy komfort noszenia.

Które słuchawki lepsze douszne czy nauszne, a może dokanałowe lub wokółuszne?

Słuchawki zamknięte

Rodzaj zamkniętych słuchawek, w zasadzie odnosi się tylko do modeli wokółusznych i nausznych. I tymi się zajmiemy, ponieważ są one najpopularniejsze i nie ma co się skupiać na produktach niszowych.

Konstrukcja tych słuchawek jest zamknięta, nie pozostawiając wolnej przestrzenia między uchem, a zewnetrznym światem poza nausznikiem .Pozwala to na skupienie się na dźwiękach wydawanych przez głośniki, są używane przez profesjonalistów w studiach muzycznych, pozwalają się skupić na detalach muzyki. Główną ich zaletą jest odcięcie nas od dźwięków z zewnątrz, zwiększając nasza koncentracje na tym co wydobywa się z głośników. Działa to też w drugą stronę, dźwięki nie wychodzą na zewnątrz, a jeśli już się tak zdarza to tylko w małym stopniu. Wadą ich użytkowania jest brak przepływu powietrza co może przy dłuższym użytkowaniu prowadzić do uczucia ciepła i pocenia się. Ich cechą jest też lekkie faworyzowanie niższych tonów takich jak bas., czyli od 20 do 300 Hz.

Polecane są dla tych którzy chcą się skupić na muzyce i nie chcą w niej integracji otoczenia oraz dla tych co nie chcą zakłócać innym ciszy własną muzyką.

Słuchawki otwarte

Słuchawki typu otwartego są odwrotnie niż  typu zamkniętego, otwarte na środowisko zewnętrzne. Dochodzą na odgłosy tego co się dzieje w naszym otoczeniu oraz wypuszczają dźwięk naszej muzyki na zewnątrz, pozwalając jej swobodnie płynąć.

To rozwiązanie jest przeznaczone raczej dla ludzi szukających większej szczegółowości muzyki. Są bardziej przeznaczone do słuchania w miejscu spokojnym i cichym. Szum otoczenia może nam nie pozwolić na wydobyciu i skupieniu się na detalach. Najlepiej ich używać w zaciszu własnego domu. Idealne rozwiązanie dla audiofilii.

Komfort użytkowania też jest wyższy niż w poprzednim typie. Otwarta konstrukcja pozwala na wentylację powietrza, nie poczujemy grzania w uszach nawet przy długim słuchaniu muzyki. Muzyka jest bardziej dokładna, bez upiększania jej. Nie faworyzują one dźwięków niższych. Dźwięk w nich jest bardziej płaski co niektórym koneserom muzyki bardziej pasuje i chcą usłyszeć dokładnie to co autor chciał przekazać bez żadnych ulepszeń.

Słuchawki półotwarte

Jak łatwo się domyśleć jest to połączenie słuchawek otwartych z zamkniętymi. Łączą swoje zalety jak i wady. Pozwalają na cyrkulację powietrza, jednocześnie wytłumiając pewną część dźwięków z zewnątrz i wypuszczając tylko niewielką dawkę muzyki na zewnątrz.

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe JBL T110

Rodzaj dokanałowych słuchawek to z pewnością najpopularniejsze rozwiązanie do słuchania w czasie codziennych podróży do pracy, szkoły czy na spacer. Jest to niesamowicie łatwy stworzony do aktywności ruchowej zestaw, który łatwo zabrać ze sobą i który zajmuje bardzo mało miejsca. Jest bardzo lekki przez co nadaje się do użytku w trakcie różnych ćwiczeń takich jak np. bieganie czy podczas treningu na siłowni. Ich podstawową zaletą jest właśnie mobilność i wygoda użytkowania w różnych warunkach. Sposób zakładania ich jest wygodny i szybki. Wkłada się je do ucha(kanału słuchowego). Zakończone są przeważnie silikonową nakładką przez co  dobrze się trzymają w uchu i nie wypadają. Także całkiem przyzwoicie wytłumiają hałasy, izolujac nas od otoczenia.

W większości dokanałówek podkreślone są niskie tony, takie jak basy, całkiem podobnie jak w konstrukcjach zamkniętych. Scena w słuchawkach dokanałowych jest raczej mniej głęboka. Wiele modeli oferuje świetną jakość dźwięku, w przystępnej cenie, małej wadze i przy dużej mobilności.

Słuchawki douszne

Słuchawki Apple EarPods

Douszne modele bardzo przypominają słuchawki dokanałowe, wiele osób myli je ze sobą, uważając że to to samo. Wielkościowo i z wyglądu są całkiem zbliżone do siebie. Douszne modele są w zasadzie najmniejsze ze wszystkich rodzajów słuchawek.

Nosi się je całkiem podobnie jak dokanałowy, z tym że nie wkładamy ich bezpośrednio do kanału słuchowego lecz wkładamy do małżowiny usznej. Są więc jakby o jedno miejsce dalej od środka naszego ucha. Z zewnątrz wyglądają całkiem podobnie do poprzednika lecz są to całkiem inne konstrukcje. Takie rozwiązanie daje oczywiście mniejsze poczucie stabilności i źle dopasowane słuchawki mogą wypadać. Większość jest jednak dopasowana do średniej wielkości małżowiny usznej i przy zwyczajnym chodzeniu trzymają się na swoim miejscu. Problem z wypadaniem może się pojawić przy gwałtowniejszych ruchach podczas ćwiczeń.

Wygoda noszenia jest dość duża. Nie czuć ich bo ważą tyle co nic, są małe i łatwo je przechowywać, nawet w kieszeni, a zajmą tyle miejsca co kilka monet. Tych monet też niewiele wydamy na takie słuchawki, dużą zaletą jest właśnie ich cena. Na pewno są to jedne z tańszych rodzai słuchawek.

Świetnie się nadają do słuchania muzyki z telefonu oraz prowadzenia przez nie rozmów. Prawie wszystkie modele mają wbudowany mikrofon.

Sposób ich umiejscowienia w uchu pozwala na dochodzenie dźwięków z zewnątrz jaki i wypływanie muzyki na zewnątrz. Dźwięk jest przeważnie bardziej płaski. Są to małe głośniki które dają lekką swobodę przepływu powietrza, stąd mniejsze izolacja od otoczenia.

Słuchawki douszne a dokanałowe

Takie rozwiązanie wielu osobą bardziej pasuje ponieważ nie dają tego uczucia zasysania i wydają się bardziej naturalnym sposobem noszenia słuchawek. Jeśli jednak miałbym doradzić to uważam, że większość jednak woli rodzaj dokanałowy ze wzglęgu na lepsze wyciszenie otoczenia oraz na większą stabilność podczas ich noszenia.

Kupno słuchawek i wrażenia z ich używania są to mocno subiektywne odczucie, jak prawie wszystko w słuchawkach. Nie ma złotej zasady przy wyborze słuchawek. Jedynym sposobem aby być zadowolonym jest sprawdzenie każdego z rodzai na własnych uszach i zdecydowanie które nam bardziej pasują do warunków w których będziemy je używać.

Powodzenia!