Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe?

Opublikowane przez sluchawka w dniu

Jak naprawić słuchawki
Słuchawki bezprzewodowe oraz przewodowe

Wielu nabywców nowych słuchawek staje przed pytaniem czy kupić słuchawki bluetooth czy też z kablem. Z jednej strony komfort użytkowania takiego sprzętu bez kabla jest o wiele większy bo nic nam się nie plącze, niczego nie musimy podłączać ani wczepiać. Wystarczy tylko wcisnąć guzik i gotowe, urządzenie sparowane i czeka tylko na puszczenie muzyki. Z kolei z drugiej strony słuchawki z przewodem uchodzą za ten sprzęt który daje lepsza jakość dźwięku i nie ma problemów z połączeniem. Nic nie ma prawa przerwać nawet w cięższych warunkach, no chyba że kabel się odłączy.

Inna kwestią, wcale nie mniej ważna jest oczywiście cena. Mało kto nie zwraca na nią uwagi. Tutaj wyraźnie widać, które są korzystniejsze pod tym względem. Zawsze ten sam model w wersji bluetooth będzie droższy od tego z kablem. Najczęściej różnica w cenie jest mocno zauważalna. Czy warto dopłacić? To wszystko zależy od tego czego Ci trzeba i w jakich warunkach będziesz używać tych słuchawek. Tak naprawdę wszystko się rozchodzi o to.

W znakomitej większości nie jest to narzędzie niezbędne do funkcjonowania lecz sprzęt który ma nam sprawiać przyjemność. W tej przyjemności ważny jest komfort użytkowania.

Jeśli korzystamy z słuchawek głównie w domu lub w jednym miejscu w którym niezbyt często się przemieszczamy i podłączenie kabla jak i sam kabel absolutnie nam nie będzie wadził to wybór staje się oczywisty.

Jakość brzmienia słuchawek bezprzewodowych vs z przewodem

Zakładając tą samą jakość głośników w słuchawkach różnica w jakości wytwarzanego przez nie dźwięku będzie różna na korzyść zestawu z kablem. Wydaje się to dość logiczne, że większe straty w przesłanym dźwięku będą poprzez transmisję danych za pomocą opcji bezprzewodowej. Ale już nie wydaje się to tak logiczne gdy ktoś słyszał o kodekach takich jak AptX, AptX HD czy LDAC. Są to wciąż stratne formaty ale raczej różnica w odsłuchu nie zauważalna, no chyba że przez audiofili. Tutaj też trzeba zwrócić uwage aby zarówno słuchawki jaki i np. telefon obsługiwały te kodeki. Jeśli tak będzie przesyłanie danych automatycznie zostanie kodowane w ten sposób, a my będziemy cieszyć się świetnym dźwiękiem.

Sposób działania i wersja bluetooth

Dane przesyłane za pomocą technologii bluetooth nie idą bezpośrednio w taki sposób jak są zapisane na telefonie czy komputerze. Są one w specjalny sposób kompresowane przed wysłaniem i dekompresowane w urządzeniu odtwarzającym czyli w tym wypadku w słuchawkach. Dzieje się oczywiście to w celu zmniejszenia ilości przesyłanych danych, ze względu na ograniczenia bluetooth. Bluetooth korzysta z fal radiowych do przesyłania danych. Sam w sobie jest już od początku istnienia w zamyśle ma mieć małe zapotrzebowanie na pobór mocy. Od wersji 4.0 został on jeszcze bardziej zmniejszony, więc warto zwrócić uwagę jakie mamy wersje bluetooth. Zarówno w słuchawkach jaki w urządzeni wysyłającym np. telefonie aby zaoszczędzić baterie. Zasięg jakim możemy się cieszyć zależy od klasy mocy jaką posiada. Przeważnie jest to klasa druga, która obejmuje zasięg do 10 metrów.

Ten kto interesuje się telefonami zapewne wie, że czołowy producent tych “lepszych” telefonów firmy Apple odchodzi od tradycyjnych wejść na słuchawki. Nie dzieje się to bez powodu, a w zasadzie z powodu coraz bardziej bezstratnego przesyłu danych bluetooth.

Przewaga słuchawek przewodowych

Tutaj problem strat w przesyłaniu danych można wykluczyć. Idzie ona bowiem bezstratnie i nie ma potrzeby ich kompresji i używania jakichkolwiek kodeków. Stąd opinia, że muzyka “z kabla” jest lepsza. Ponieważ tutaj dostajemy dokładnie to co zostało nagrane. Bez tracenia mocy na jej przetwarzanie. Najwygodniejsza opcja pod względem przesyłu danych ale niekoniecznie ze względu na komfort użytku bo jednak kabel wisi i czasem denerwuje.

Długość działania słuchawek bluetooth na jednym ładowaniu

Istotną kwestią o której trzeba pamiętać przy urządzeniach bezprzewodowych jest bateria, a właściwie jej długość działania na jednym ładowaniu. Cóż nam po słuchawkach z których nie możemy skorzystać ze względu na ich rozładowanie. Kupując taki sprzęt trzeba sprawdzać ile mogą działać na jednym ładowaniu.

Funkcja szybkiego ładowania też się przydaje w szczególności do tego typu sprzętów. Dziesięć minut szybkiego ładowania potrafi naładować je na kilka godzin słuchania muzyki, a to w większości przypadków wystarczy na jedno wyjście i powrót z domu.

Słuchawki bezprzewodowe z opcjonalnym kablem

Wielkim kompromisem i rozwiązaniem wszelkich rozważań na ten temat stają się słuchawki bluetooth do których możemy podłączyć kabel. Wtedy mamy wybór i nie musimy iść na kompromisy. Przykłądem takich słuchawek mogą być modele Sony WH-1000XM3 oraz WH-CH700N. W podróż, na rower czy do siłowni nie zabieramy kabla który sprawia problemy szczególnie przy dynamicznych ruchach. Korzystamy z nieskrępowanej swobody ruchów, a telefon z którego puszczamy muzykę pozostawiamy w kieszeni, plecaku czy po prostu kładziemy na ziemi i robimy np. trening. Wracając do domu kładąc się na łóżku nie myśląc o tym czy słuchawki są naładowane, podłączamy kabel i cieszymy się wysoką jakością dźwięku bez ewentualnych zakłóceń i zastanawianiu się czy aby na pewno nasze urządzenie obsługuje odpowiednie kodeki i która wersja bluetooth ma wbudowaną.

Jeszcze jedną zaletą opcjonalnego podłączenia kabla jest to, że gdy padnie nam bateria, a dalej chcemy korzystać z słuchawek, wystarczy że go podłączymy i już wszystko działa. Ponieważ korzystamy w tym momencie ze źródła energii z urządzenia odtwarzającego.

Takie rozwiązanie dotyczy właściwie tylko słuchawek nausznych i wokółusznych.

Małe podsumowanie i ściąga co należy sprawdzić przy słuchawkach bluetooth:

  • Kodeki AptX, AptX HD, LDAC
  • Długość działania na baterii
  • Szybkie ładowanie
  • wersja bluetooth
  • czy można podłączyć opcjonalnie kabel jack 3.5mm

Na koniec chce zaznaczyć, że wcale nie twierdze, że słuchawki bezprzewodowe są lepsze od tych z przewodem jeśli chodzi o jakość dźwięku bo absolutnie tak nie jest. Chce pokazać, że za pomocą bluetooth możemy dostać już prawie taką samą jakość jaką mamy “po kablu”. Nie będąc audiofilem różnicy najpewniej nawet nie zauważymy. A wszystko w tym wypadku właściwie rozchodzi się o wygodę.