Słuchawki na rower

Dla fanów dwóch kółek napędzanych siła mięśni oraz aktywnego wypoczynku przygotowałem zestawienie najlepszych słuchawek na rower. Ten kto lubi poruszać się w ten sposób wie, że to wielka przyjemność. Czasami potrafimy przejechać dziesiątki kilometrów na rowerze i dla zwiększenia przyjemności chcemy dorzucić coś jeszcze. Idealnym sposobem na to jest muzyka. A puszczanie jej z głośników nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z pomocą przychodzą nam właśnie słuchawki.
Ranking najlepszych słuchawek na rower:
- Huawei AM61 Sport
- SoundMagic ST30
- SAMSUNG U FLEX BLUETOOTH
- Samsung Gear IconX
- Sony WH-1000XM3
Bezpieczeństwo
Należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie. Ponieważ z słuchawkami na uszach w pewnym stopniu jesteśmy w większy lub mniejszy sposób odcięci od dźwięków otoczenia. Stanowczo odradzam jazdę z słuchawkami po ulicach bo raczej nie chcielibyśmy nie słyszeć nadjeżdżającego samochodu. Jak we wszystkim tak i tu zdrowy rozsądek jest najważniejszy.
W parkach czy trasach rowerowych gdzie nie zagraża nam ruch samochodowy to całkiem inna sprawa. Tam możemy czuć się bezpiecznie i puścić sobie muzykę z słuchawek. Oczywiście zachowując odpowiednią czujność. Nie chcemy stwarzać niebezpieczeństwa, jak i sami nie chcemy być zagrożeni. Słuchawki na rower to dobry pomysł ale tylko pod warunkiem gdy używamy ich rozsądnie.
Co jest ważne w słuchawkach na rower lub hulajnogę?
- Bezpieczeństwo
- Wygoda użytkowania
- To aby trzymały się dobrze w uszach lub na uszach
- Czy nie za bardzo szumią w czasie jazdy
- Mikrofon do prowadzenia rozmów
- Asystent Google
- Pilot sterujący
Bezpieczne słuchanie muzyki na rowerze
O bezpieczeństwie wspominałem już wcześniej. Rozwinę tutaj tylko, że przy wyborze słuchawek do jazdy na rowerze, powinniśmy kierować się tym aby nie za mocno tłumiły to co się dzieje wokół nas. I aby pod żadnym pozorem nie korzystać z funkcji Aktywnego Tłumienia Hałasu (ANC/NC). Jeśli posiadają taką funkcję, ważne jest aby łatwo można ją było wyłączyć.
Idealnym rozwiązaniem są słuchawki które posiadają funkcję „nasłuchiwania otoczenia” i wyłapują takie dźwięki jak głosy, komunikaty, odgłosy zbliżających się pojazdów. Funkcja ta oparta jest na sztucznej inteligencji. To całkiem bezpieczne i rozsądne rozwiązanie.
Czy można dostać mandat za założone słuchawki w czasie jazdy na rowerze?
W przepisach ruchu drogowego nigdzie nie jest to zakazane. Czyli nie dostaniemy żadnego mandatu za słuchawki będąc na rowerze. Oczywiście nie polecam słuchawek które nas odcinają od dźwięków otoczenia, gdy jesteśmy na drodze na której jest ruch samochodowy.
Słuchawki bezprzewodowe bluetooth na rower.
Jeśli chodzi o wygodę użytkowania to jest kilka aspektów na które warto zwrócić uwagę. Pierwszy to kabel. Właściwie jak łatwo się domyślić najlepszym rozwiązaniem jest jego brak. Czyli słuchawki bezprzewodowe spisują się najlepiej. Funkcja bluetooth umożliwia nam pełną swobodę ruchów. Nie ma obawy, że kabel się o coś zaczepi i słuchawki nam wypadną. Nie raz w czasie jazdy coś usłyszymy za sobą i szybko przekręcimy głowę aby sprawdzić czy coś nadjeżdża. Kabel zawsze mógłby ograniczyć ten ruch i prowadzić do niechcianych sytuacji.
Wypadanie słuchawek z uszu
To dlaczego słuchawki bluetooth są lepsze już omówiliśmy. Wypadanie słuchawek z uszu to nie tylko kwestia kabla który może się zaczepić. To także kwestia tego jak słuchawki są zamocowane na naszej głowie.
Jeśli chodzi o słuchawki douszne i dokanałowe to ważne aby były one dobrze dopasowane i pewnie leżały w uchu. Gumowe końcówki w różnych rozmiarach, pomagają dopasować się lepiej do rozmiarów naszego ucha. Na rynku dostępne są modele sportowe które mają dodatkowe mocowania(łezki) które dodatkowo przytrzymują je w małżowinie usznej. Klipsy do przyczepienia do kołnierzyka koszulki też są przydatne.
W modelach nausznych i wokółusznych jest prościej jeśli dobierzemy słuchawki, dobrze przylegające do głowy. Ten rodzaj słuchawek jest mniej podatny na spadanie i przesuwanie się na głowie. Ale ma też pewną wadę. Przy większych temperaturach i przy bardziej wysiłkowych trasach, możemy poczuć grzanie w uszach. Ponieważ całe ucho jest mniej wentylowane i siłą rzeczy jest w nich ciepłej.
Szum w słuchawkach w czasie jazdy na rowerze
W czasie jazdy rowerem pokonujemy opór powietrza. Im większa prędkość tym większy opór musimy pokonać. Generuje to wszystko szum. Bardzo dobrze słuchać to w aucie przy większej prędkości. Każdy kto wystawiał kiedyś rękę przez okno w czasie jazdy samochodem, wie dokładnie o co chodzi. Nie inaczej jest ze słuchawkami. Im bardziej wystają z uszu, tym bardziej hałasują. A że mamy je na uszach to ten dźwięk bardziej słyszymy. Im bardziej słuchawki dopasowane do ucha tym mniejsza przestrzeń aby wiatr nam wpadał do wewnątrz. Oczywiście trzeba tu szukać kompromisu pomiędzy szumem a słyszeniem otoczenia.
Ta kwestia raczej jest związana z szybszą jazdą lub dużymi otwartymi terenami gdzie bardziej wieje.
Mikrofon do prowadzenia rozmów w czasie jazdy na rowerze
Słuchawki nie tylko służą nam do słuchania muzyki czy podcastów. Często chcemy porozmawiać zwyczajnie przez telefon, nie chcemy się zatrzymywać i trzymać telefon przy uchu. Ważne więc jest aby nasze słuchawki miały wbudowany mikrofon. W ten sposób możemy jechać dalej rowerem i swobodnie prowadzić rozmowę. Ręce mamy wolne i cieszymy się dalej jazdą.
Asystent Google do wydawania poleceń
Jeżeli ktoś nie wie to Asystent Google, umożliwia nam wydawanie komend głosowych i zadawanie pytań. Można wydać polecenie zadzwonienia do konkretnej osoby, zapisania notatki czy zapytania o coś.
To całkiem przydatna funkcja, która wyręcza nas z ręcznego szukania informacji czy wykonywania konkretnych czynności jak np. napisanie SMSa czy wykonanie do kogoś połączenia telefonicznego.
Łatwo więc znaleźć zastosowanie tej funkcji w czasie jazdy na rowerze.
Niektóre słuchawki mają specjalny guzik uaktywniający Asystenta Google, wystarczy wcisnąć guzik i wydać komendę.

Pilot do sterowania muzyką oraz połączeniami
Pilot do sterowania w słuchawkach bezprzewodowych to już praktycznie standard i w większości modeli znajduje się w takiej czy innej formie. Często jest to kilka przycisków na kablu łączącym słuchawki, na muszlach słuchawek lub panel dotykowy na samych słuchawkach. Czasami trzeba się chwile zaznajomić z ustawieniem tych guzików ale po krótkim czasie wchodzi to w nawyk i bezproblemowo przyzwyczajamy się do sterowania bez myślenia który to guzik wywołuje pożądaną akcje. To dość ważne udogodnienie w słuchawkach na rower czy hulajnogę. Ułatwia to fakt, że producenci starają się tworzyć ją tak aby były jak najbardziej intuicyjne i w większości przypadków udaje się to.
Jakie słuchawki na rower?
Poniżej przedstawiam kilka modeli słuchawek nadających się do słuchania na rowerze. Wszystkie modele są bezprzewodowe ze względu na wygodę użycia. Idealne słuchawki do telefonu. Świetnie spisują się i łączą z telefonem.
Huawei AM61 Sport

Bardzo fajne słuchawki, rewelacyjnie trzymają się w uszach. Jest to rodzaj dokanałowych słuchawek bluetooth, stworzonych specjalnie z myślą o uprawianiu sportu.
Świetnie się nadają na rower.
Główne cechy:
- Odporne na deszcz i pot
- Bardzo dobrze trzymają się w uszach
- Mała waga
- Bluetooth 4.1
- Działanie na jednym ładowaniu to około 11 godzin(!)
- Małe szumy podczas jazdy
- Pilot do sterowania
- Atrakcyjna cena
Ich cenę możesz sprawdzić tutaj: CENEO.PL
SoundMagic ST30

Kolejne słuchawki zaprojektowane z myślą o uprawianiu sportu. Ten model jest bezprzewodowy ale w kazdej chwili możemy zrobić z niego słuchawki przewodowe, gdyż dołączony jest opcjonalny kabel.
Są to słuchawki zauszne. Kabel łączący obie słuchawki prowadzony jest za uchem. To zwiększa ich stabilność w uchu.
Słuchawki posiadają klipsy do przypięcia do koszulki, specjalne zausznice aby słuchawki się lepiej trzymały, haczyki do przymocowania ich do okularów.
Główne cechy:
- Odporne na deszcz i pot
- Bardzo dobre trzymanie w uszach
- Bluetooth 4.2
- Działanie na jednym ładowaniu to około 10 godzin
- Przydatne akcesoria
- Małe szumy podczas jazdy
- Pilot do sterowania
Ich cenę możesz sprawdzić tutaj: CENEO.PL
SAMSUNG U FLEX BLUETOOTH

Słuchawki z elastycznym pałąkiem zakładanym na szyje. Wygodne rozwiązanie które ułatwia ich noszenie. Znajdują się na nim przyciski sterujące oraz mikrofon.
Główne cechy:
- Odporne na zachlapania i pot
- Wibrują gdy ktoś do nas dzwoni
- Bluetooth 4.2
- Działanie na jednym ładowaniu to około 10 godzin
- Małe szumy podczas jazdy
- Pilot do sterowania
Ich cenę możesz sprawdzić tutaj: CENEO.PL
Samsung Gear IconX

Słuchawki kompletnie bez przewodu. Wkładane pchełki do małżowiny usznej. Bardzo kompaktowe. Posiadają panel dotykowy oraz wbudowaną pamięć, więc możemy bezpośrednio na nie wgrać naszą ulubioną muzykę.
Posiadają tryb ambient sound , który pozwala nam słyszeć co się dzieje wokół nas. Co idealnie pasuje do słuchawek na rower.
Małe etui jest jednocześnie ładowarką. Gdy nam się wylądują wystarczy je sadzić do pudełeczka i doładować.
Główne cechy:
- Odporne na zachlapania i pot
- Bluetooth 4.1
- Działanie na jednym ładowaniu do około 3.5 godziny
- Etui ładujące baterie
- Małe szumy podczas jazdy
- Funkcja nasłuchiwania otoczenia
- Możliwość ustawienia Asystenta Google
- Panel dotykowy do sterowania
Ich cenę możesz sprawdzić tutaj: CENEO.PL
Sony WH-1000XM3

Rewelacyjne słuchawki wokółuszne. Bardzo wygodne i dobrze się dopasowujące do głowy. Świetnie brzmiące. Dużo ciekawych funkcji. Posiada funkcje nasłuchiwania otoczenia, a nawet automatycznie wykrywa naszą aktywność i włącza tryb który dostarcza nam te dźwięki z otoczenia, które są ważne ze względu na bezpieczeństwo. Bardzo długi czas trzymania baterii. Bardzo dobrze sprawują się jako słuchawki na rower.
- Bluetooth 4.2
- Działanie na jednym ładowaniu do około 38 godziny
- Średnie szumy podczas jazdy
- Funkcja nasłuchiwania otoczenia
- Asystenta Google za jednym przyciśnięciem guzika
- Panel dotykowy do sterowania
Ich cenę możesz sprawdzić tutaj: CENEO.PL