Słuchawki Sony WH-1000XM5 – Recenzja

Opublikowane przez sluchawka w dniu

Sony WH-1000XM5

Słuchawki Sony WH-1000XM5 to właśnie niemi będę się zajmował w tej recenzji. Sony WH-1000 to legendarne bezprzewodowe słuchawki z najlepszym ANC na rynku, XM5 to najnowsza wersja tych słuchawek. Czy są lepsze od poprzednich wersji i czy warte są swojej ceny? W tej recenzji postaram się na to odpowiedzieć.

W skrócie:

 • osiem mikrofonów
 • funkcja Auto NC Optimizer
 • ANC
 • świetne wyciszenie szumu wiatru
 • o wiele wyższa jakość rozmów telefonicznych!
 • 30 h działania na jednym ładowaniu

Podstawowe dane techniczne:

 • Cena: Sprawdź aktualne ceny na Ceneo.pl
 • Typ: True Wireless
 • Łączność: bezprzewodowa bluetooth
 • Pasmo przenoszenia: 2 – 20000 Hz (bluetooth), 4 – 40000 Hz
 • Przetwornik akustyczny: 30 mm
 • Wersja bluetooth: 5.2 
 • Zasięg łączności BT: około 10m
 • Czas działania baterii: 30h
 • Czas ładowania: 2 h 
 • Szybkie ładowanie: Tak, 3 minut ładowania = 3 godziny słuchania
 • Wejście do ładowania: USB-C
 • Sterowanie: Czujnik dotykowy
 • Kodeki: AAC, SBC, LDAC
 • Mikrofon: Tak
 • Waga: 250 g

Wygląd

Wygląd to jedno z ważnych kryteriów którymi się kierujemy również przy wyborze słuchawek. Słuchawki Sony WH-1000XM5 wyglądają tak jak powinny, czyli dobrze. Mają ładny kształt oraz są stworzone z materiałów przyjemnych dla oka. 

Słuchawki Sony WH-1000X przyzwyczaiły nas do określonego poziomy, który wskazuje na produkt lepszy jakościowo. Na pierwszy rzut oka widać, że nie mamy tu do czynienia przeciętnymi słuchawkami. W mojej opinii od razu da się stwierdzić, że te słuchawki przyjemnie wyglądają. Mają miłe opływowe kształty, a linie nie są zbyt ostre ale też nie sprawiają wrażenia nudnych i bez wyrazu.

Tym razem wygląd w najnowszej odsłonie różni się nie tylko szczegółami ale od razu widać, że 1000XM5 to coś nowego. Różnica jest znacząca, śmiało można powiedzieć, że wyglądają inaczej niż jej poprzednicy. 

Wielką zaletą którą mocno trzeba zaznaczyć jest ich zdolność do wyginania. Możemy je wygiąć w dużym stopniu w różne strony bez obaw, że pękną. Jak dla mnie to duża zaleta ale prawdę mówiąc zawsze przy takich wygibasach czuje lekki niepokój, że coś się może stać, ponieważ jestem przyzwyczajony, że ze słuchawkami takich rzeczy się nie robi.

Wygoda użytkowania

Mógłbym to opisać jednym słowem “komfortowe”. Komfort to dobre słowo jeśli, które pasuje do opisu odczuć przy noszeniu Sony WH-1000XM5. Nie uciskają, a jednak dobrze przylegają. Nausznice dobrze i szczelnie chowają ucho. W dotyku są odpowiedniej miękkości.

Wszystkie elementy chodzą płynnie, nawet elementy przesuwne którymi dopasowujemy je do naszej wielkości głowy chodzą płynnie i bezszelestnie.

Dźwięk czyli jak brzmią Sony WH-1000XM5

Sony WH-1000XM5 swoje kosztują i można je zaliczyć śmiało do słuchawek premium. Za tą cenę spodziewamy się czegoś dobrego pod względem dźwięku. I również śmiało możemy powiedzieć, że to dostajemy. 

Brzmią bardzo dobrze, świetnie się nadadzą do muzyki rozrywkowej, a jak większość może się spodziewać tony niskie są bardzo konkretne, co wcale nie znaczy że reszta jest słabej jakości. 

Dostajemy tutaj słuchawki uniwersalne pod względem dźwięku, w znacznej większości użytkownicy będą bardzo zadowoleni. Oczywiście nie ma się co oszukiwać nie są to słuchawki hi endowe dla audiofili ale też nie sądze aby ktokolwiek próbował próbował im to przypisywać.

Jeśli jesteś osobą która chce się cieszyć przyjemnymi dźwiękami i nie masz nadzwyczaj wrażliwego ucha to w mojej opini będziesz zadowolony z Sony 100XM5.

Słuchawki posiadają kodeki (LDAC,  AAC, SBC) które umożliwiają przesyłanie dźwięku w wysokiej rozdzielczości.

Mamy wbudowany system dźwięku przestrzennego 360 Reality Audio co przyniesie nam odczucia nadchodzących dźwięków z każdej strony

Funkcje

Rozmowy telefoniczne za pomocą słuchawek

Rozmowy przez Sony WH-1000XM5 to czysta przyjemność. Osiem mikrofonów robi swoje. Nasz rozmówca będzie słyszał wszystko wyraźnie i głośno. Jeśli tak nie będzie to możecie śmiało stwierdzić, że powinien sobie wymienić telefon na jakiś nowszy 😉

 W końcu rozwiązano problem szumu wiatru gdy rozmawiamy na zewnątrz. Można nawet powiedzieć, że rozwiązanie problemu szumu wiatru jest pewnym niedopowiedzeniem ponieważ tutaj pozbyto się go na tyle dobrze, że praktycznie szum wyeliminowano. Aktywnie szum został wyciętym. Można nawet śmiało jechać na rowerze czy hulajnodze i żadnych powiewów nie słuchać. 

Czas pracy na baterii

W pełni naładowane słuchawki starczają na 30 godzin słuchania muzyki. Czy jest to dużo? Moim zdaniem dużo. Oczywiście są na rynku słuchawki, które wytrzymują dłużej ale 30 godzin to i tak bardzo dobry wynik. 

Jeśli kożystasz dużo ze słuchawek to bedziesz musiał się sporo nasłuchać aby wyłądować je w ciągu tygodnia. 

W normalnych warunkach będziesz musiał je ładować raz na kilka tygodni. Duży plus.

System redukcji hałasu

System redukcji hałasu w Sony WH-1000XM5 to najlepsze co możemy dostać na rynku. Nie chodzi tu już nawet, że wymyślili coś zupełnie nowego i innowacyjnego. Sony od początku produkowania tej serii słuchawek wyszli na prowadzenie i nie odpuścili. Redukcja hałasu we wszystkich odsłonach modelu 1000X jest świetna. Można się zachwycać.

Za redukcją hałasu kryje się technologia, która kontrolują dwa procesory i aż osiem mikrofonów. Do tego funkcja Auto AC optimizer dostosowuje redukcję hałasu do warunków czyli poziomu głośności otoczenia.

W zatłoczonych miejscach możemy czuć się swobodnie i wolni od hałasu. Wyciszenie działa na tyle dobrze, że dźwięki otoczenia nie będą nas irytować i stwarzać problemów w koncentracji. Dzięki Sony WH-1000XM5 możemy czytać spokojnie czy nawet się uczyć w takich miejscach jak kawiarnia czy w autobusie. Świetnie się też nadadzą do pracy.

To dobry sprzęt do używania w środkach komunikacji. Możemy zająć się swoimi sprawami zamiast słuchać tego co dzieje się wokół nas. Świetnie nadadzą się do podróży samolotem, posiadają funkcję optymalizacji ciśnienia atmosferycznego, która optymalizuje dźwięk na dużych wysokościach. 

Bardzo ciekawą funkcją jest Adaptive Sound Control który automatycznie wykrywa w jakim miejscu się znajdujesz i co robisz i dostosowuje wyciszenie do panujących tam warunków. A jakby tego było mało, słuchawki uczą się i rozpoznają te miejsca i gdy następnym razem znajdziesz się w np. biurze czy na siłowni automatycznie to wykryją i włączą wyciszenie dopasowane do tego miejsca.

Pojawia się też pytanie czy jeśli posiada się starszy model np. Sony WH-1000XM3 lub M4 to czy warto wymienić go na nowszy. Jeśli chodzi o redukcję hałasu to nie ma większej różnicy między nowym a starym modelem. Redukują hałas tak samo dobrze. Jeśli więc chciałbyś to zrobić z tego względu to uważam, że nie warto. 

Dedykowana Aplikacja

Dostępna jest też dedykowana aplikacja Headphones Connect, dzięki której możemy skorzystać z wielu dodatkowych ustawień jak i pobrać najnowsze aktualizacje oprogramowania do naszych słuchawek. 

Warto to zrobić!

Sterowanie słuchawkami

Do sterowania słuchawkami mamy dwa przyciski do włączania i wyłączania słuchawek oraz przycisk sterujący do redukcji hałasu.

Na prawym nauszniku mamy panel dotykowy, którym możemy sterować głośnością,  odtwarzanie, wznawiania odtwarzania itp.

Gdy ściągniemy słuchawki, wykryją one to automatycznie i wstrzymują puszczaną muzykę i odwrotnie gdy założymy je z powrotem muzyka zostanie wznowiona.

Speak To Chat

Speak to chat to funkcja która wykrywa gdy zaczynamy prowadzić rozmowę. Wstrzymuje w momencie wykrycia rozmowy muzykę i wzmacnia głos aby wychwycić naszego rozmówcę. W skrócie możemy przeprowadzić rozmowę bez zdejmowania słuchawek.

Polecenia głosowe Google oraz Alexa

Asystent głosowy jest wspierany przez słuchawki. Wystarczy powiedzieć “Ok google” lub “Hej Alexa” aby skorzystać z poleceń wydawanych asystentowi głosowemu. 

Znajdź słuchawki

Za pomocą Google Fast Pair możesz znaleźć swoje słuchawki przez rozpoczęcie odtwarzania w nich piszczącego sygnału. 

Bluetooth 

Bluetooth mamy w wersji 5.2 czyli bardzo dobrze. 

Słuchawki nie posiadają NFC ale bez problemu połączymy je z naszym telefonem czy komputerem w kilka sekund. Dużą zaletą jest możliwość łączenia się słuchawek z dwoma urządzeniami na raz. Jeśli będziemy słuchać muzyki na naszym komputerze a telefon zacznie nam dzwonić możemy odebrać połączenie za pomocą słuchawek bez potrzeby przełączania się. 

Korzystając z słuchawek za pomocą bluetooth ważną kwestią pod względem jakości dźwięku są kodeki jakie osłuchują nasze słuchawki jaki telefon czy komputer z którego puszczamy muzykę. Tutaj możemy być zadowoleni ponieważ mamy do dyspozycji taki kodek jak LDAC, który umożliwia strumieniowe przesyłanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Waga

Waga to 250g, jak na takie słuchawki to odpowiednia waga. Rozłożenie tej masy na głowie jest na tyle odpowiednie, że nie czyć ich. Z całą pewnością nie ciążą i nie męczą.

Czy Sony WF-1000XM5 są słuchawkami sportowymi?

Śmiało można w nich uprawiać sporty ale nie uważam je za słuchawki sportowe. Na siłownie się nadadzą ale do intensywnych sportów mogą być niekomfortowe. Do takich celów używałbym małych słuchawek dousznych/dokanałowych.

Opakowanie

Etui na słuchawki jest większe niż u poprzedników. Ma to z całą pewnością związek z tym, że poprzednie modele były w jakimś stopniu składane, te nie są. Tak czy inaczej, trochę miejsca one zajmują ale nie powiedziałbym, że jakoś dużo więcej niż przeciętne opakowania

Jaka jest cena Sony WH 1000 XM5?

Tradycyjnie najlepiej aktualną cenę sprawdzić w porównywarka cen jak np. ceneo.

W momencie pisania tej recenzji ceny wahają się w okolicach 1900-2000 zł. 

Trzeba przyznać, że nie jest to mało ale z pewnością ceny będą spadać i z czasem pojawiać się promocje więc warto takie rzeczy śledzić.

Czy warto kupić słuchawki Sony WH-1000XM5?

Jeśli masz przeznaczona taką sumkę pieniędzy na słuchawki to z całą pewnością tak. Uważam, że są to najlepsze uniwersalne słuchawki bezprzewodowe z redukcją hałasu na rynku. 

Świetnie się nadadzą do użytku codziennego w pracy, szkole czy komunikacji miejskiej. Jeśli chcesz trochę ciszy w miejscach publicznych to Sony WH-1000XM5 będą dla Ciebie.

Gdy jednak masz starszą wersje tych słuchawek to nie widzę większego sensu zamieniać ich na nowszy model. 

Skoro potrzebujesz dobrych słuchawek z redukcją hałasu a nie chcesz wydawać około 1800zł to śmiało możesz kupić starszą wersję Sony WH-1000XM3 która możesz nabyć już za mniej niż 1000zł, a wciąż to świetne słuchawki.

Jeśli Ci stać i chcesz mieć najlepsze słuchawki w tej klasie to śmiało kupuj WH-1000XM5!