Nie słyszę co mówisz bo mam założone słuchawki

Dziś zamierzam się zająć słuchawkami pozwalającymi słyszeć dźwięki otoczenia. Jest to pewna odwrotność aktywnej redukcji hałasu.
Można by się zastanawiać po co komu słyszeć dźwięki otoczenia. Ma to swoje całkiem szerokie zastosowanie.
Jeśli chodzimy po mieście w takich słuchawkach i chcemy mieć kontrolę nad tym co się wokół nas dzieje to takie rozwiązanie się przydaje.
Bezpieczniej możemy przez to podróżować.
W czasie biegania czy jeżdżenia na rowerze, dzięki tej funkcji możemy usłyszeć np. nadjeżdżające auto.
Gdy chcemy z kimś zamienić kilka słów np. gdy jesteśmy przy kasie w sklepie to nie musimy ściągać słuchawek aby tą osobę wyraźnie słyszeć.
W moich słuchawkach gdy mam włączoną tą funkcję, nawet mam wrażenie, że słysze wyraźniej osobę, która do mnie mówi.
Kolejnym ogromnym plusem tej funkcji są rozmowy telefoniczne. Jeśli masz założone zwyczajne słuchawki bez tej funkcji i prowadzisz przez nie rozmowę to słuchawki w pewnym stopniu wygłuszają pasywnie dźwięki otoczenia. Przez to mówimy głośniej nie zdając sobie nawet z tego sprawy, ponieważ nie słyszymy tego jak głośno mówimy.
Przy włączonej funkcji nasłuchiwania otoczenia słyszymy jak głośno mówimy i intuicyjnie kontrolujemy nasze natężenie głosu.
Świetną możliwością tego typu słuchawek jest to, że można ilość dźwięków otoczenia dochodzących do naszych uszu regulować.
W zależności od konkretnego modelu mamy różne skale.
Od najmniejszej ilości do największej. Np. w moich Samsung Galaxy Buds+ mam cztery stopnie kontroli dźwięków otoczenia. Za piątą można by uznać jej wyłączenie.
Różne firmy mają własne nazwy dla tej funkcji.
Oto przykłady firm i nazw kontroli dźwięków otoczenia:
- Sony: AMBIENT SOUND CONTROL
- Bose: AWARE
- Samsung: Dźwięki Otoczenia
- JBL: Ambient Aware
Poniżej przedstawię kilka modeli słuchawek z kontrolą dźwięków otoczenia.
Słuchawki z kontrolą dźwięków otoczenia:
Samsung Galaxy Buds+

Świetne słuchawki typu true wireless. Posiadają bardzo dobrą kontrolę dźwięków otoczenia. Ma ona cztery stopnie intensywności. Możemy to kontrolować za pomocą specjalnej dedykowanej aplikacji GALAXY WEARABLE.
Dodatkowo świetnie sprawdzają się do rozmów. Zdarzyło mi się osobiście rozmawiać przy ich pomocy mając założoną czapkę, kaptur i maseczkę na twarzy, a wciąż byłem bardzo dobrze rozumiany.
W czasie rozmowy automatycznie włącza się kontrola dźwięków otoczenia, słyszymy własny głos i trochę dźwięków z zewnątrz. Jest to świetna funkcja, która poprawia komfort prowadzenia rozmów, szczególnie w miejscach publicznych.
Sony WF-1000XM3

Świetne słuchawki wyposażone w bardzo dobrą aktywną redukcję hałasu. Spisuje się ona rewelacyjnie, swoją drogą to moim zdaniem te słuchawki jaki i WH-1000XM3 to najlepsze słuchawki z ANC.
Możemy się odciąć od otoczenia jeśli tego chcemy.
Nas w tym zestawieniu interesuje jednak kontrola dźwięków otoczenia. W Sony ta funkcja nazywa się AMBIENT SOUND CONTROL.
Działa bardzo dobrze i dodatkowo jest inteligentna. Chodzi o to, że wykrywa twoją aktywność i dopasowuje głośność dochodzących do nas dźwięków automatycznie do głośności otoczenia. Nic nie musimy robić, wszystko samo się ustawi.
Dostępna jest dedykowana aplikacja, w której dodatkowo możemy między innymi sterować funkcją dźwięków otoczenia.
Bose QuiteContol II

Są to bardzo wygodne bezprzewodowe słuchawki wokółuszne. Posiadają aktywną redukcję hałasu i funkcję która nas interesuje czyli AWARE.
Posiadają dedykowaną aplikację do sterowania funkcjami słuchawek.
Te funkcje bardzo dobrze się spisują ale niestety słuchawki nie należą do tanich.
JBL LIVE 500BT

Kolejne bezprzewodowe słuchawki wokółuszne z funkcją kontroli dźwięków otoczenia.
Za pomocą jednego przycisku możemy wywołać tę funkcję i kontrolować co się dzieje wokół nas. Dodatkowo jest funkcja Talk Thru, który w czasie rozmowy przycisza automatycznie nam muzykę i wzmacnia głos osoby z którą rozmawiamy, a to wszystko bez zdejmowania słuchawek z głowy.